Meble w stylu skandynawskim – charakterystyka

« wróć

W ostatnich latach styl skandynawski podbił serca polskich projektantów wnętrz i nie tylko, kochają go wszyscy ludzie lubiący światło, przejrzystość i domowe ciepło. Styl ten przybył do nas, jak sama nazwa wskazuje, ze Skandynawii, gdzie jest popularny od dawna. Kluczem do sukcesu jest jego uniwersalność – pasuje do każdego wnętrza, niezależnie od metrażu czy stopnia nasłonecznienia. Jest to recepta na proste, przejrzyste, ale równocześnie ciepłe wnętrze z duszą. Meble w stylu skandynawskim są minimalistyczne i stonowane kolorystycznie, ale jednocześnie samym designem zachęcają do błogiego lenistwa. Niektóre z mebli w stylu skandynawskim posiadają funkcję spania, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Cechy stylu skandynawskiego:

Światło – dominuje kolor biały, dzięki któremu wnętrza stają się optycznie większe. Często wykorzystuje się też kolor beżowy, jasno szary i pastelowe odcienie różnych barw. Zamiast ciężkich zasłon, w oknach wieszamy lekkie i jasne rolety, które wpuszczą do pomieszczeń maksymalnie dużo światła. Meble także nie są kolorowe, wykonane najczęściej z tkanin w neutralnych odcieniach dają duże możliwości dobierania do nich barwnych dodatków.


Naturalne materiały – przede wszystkim drewno, które wprowadza do wnętrz ciepło i elegancję. Nóżki kanap, czy komód często wykonane są z naturalnego drewna i dodają meblom niepowtarzalnego charakteru. Innymi często wykorzystywanymi materiałami są: bawełna, len i wiklina.


Wygoda – meble, a także całe wnętrza, mają być przede wszystkim komfortowe. Sercem salonu jest tutaj zawsze wygodna kanapa albo narożnik, najczęściej z poduchami i grubo tkanymi kocami. Musi być to taki mebel, na który od razu mamy ochotę położyć się albo usiąść z książką po męczącym dniu.


Porządek – mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim cechuje się małą ilością zakamarków. Konstrukcja mebli oraz ich rozstawienie ułatwia utrzymanie porządku, np. wysokie nóżki kanap umożliwiają dokładne wygarnięcie kurzu. Porządek i ład jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, jest przejawem dbałości o zdrowie domowników.


Minimalizm – styl skandynawski jest surowy i minimalistyczny, ale za to lubi wprowadzać do wnętrz kolorowe dodatki z naturalnych materiałów, które rozweselają pomieszczenia. Takimi dodatkami mogą być wielobarwne poduszki na kanapie albo ramki ze zdjęciami lub obrazkami powieszone w kontrolowanym chaosie na ścianie.